UCK Veckomail 14 => Tillggsinfo!

Hej på er !

På lördag 6/4 kör våra 3 randonneurer (och kanske några flera) årets första s.k. 200 km brevet-lopp (blir 210km) med start från Shell Kuröd kl 8:00 prick.

Randonneurer stämplar sina kort i Färgelanda, Konsum Åsens Bruk, Dals Ed, Hedekas och Uddevalla Shell.

Farten är individuell, men brukar ligga ungefär som motionsgruppen på lördagar.

Vill man ha loppet officiellt registrerat kostar stämpelkort 100 kr utan- och 150 kr med medalj

(kontant eller svisch till Mogens 072 209 67 41 på plats senast 15 min före start).

Vill man bara cykla (med- eller ifrån randonneurerna) är det förstås också möjligt.

Enbart de som vill registreras ombedes maila Mogens Bove snarast.

Rutten kan laddas ner på denna länk:

https://www.gpsies.com/map.do?fileId=uzgecsyxebckkvje

Fahrradtour Uddevalla | BRM Uddevalla 200K Dalsland | GPSies

www.gpsies.com

Strecke in 451 85 Uddevalla, Uddevalla, Västra Götaland, Schweden. Fahrradtour, Länge 209.94 km Rundkurs.

MVH

Mogens

+46 (0)72 2096741

From: Vosselman, Arjan
Sent: den 31 mars 2019 21:50
To: ‘Åke Hansson’ <akehansson01@gmail.com>; ‘Albin Nilson’ <albinnilsson1996@outlook.com>; ‘Alexander Storkenfeldt’ <alexander.storckenfeldt@anticimex.se>; ‘Alf Engqvist’ <alf.engqvist@telia.com>; ‘Andére Atzori’ <andreatzori@gmail.com>; ‘Anders Emauelsson’ <anders.emanuelsson@mellerud.se>; ‘Anders Larsson’ <mejltillanders@gmail.com>; ‘Anders Lindén’ <anders.linden71@hotmail.com>; ‘Anders Olsson’ <banneknott@gmail.com>; ‘Anders Palmqvist’ <anders.palmqvist@hv.se>; ‘Anders Svensson’ <anders.svensson@tele2.com>; ‘Anders Wallström’ <anders.vahlstrm@telia.com>; ‘Anders Wassblad’ <wassblad@telia.com>; ‘Anders Yngve’ <woodleg@hotmail.com>; ‘André Olofsson’ <carlandre1@msn.com>; ‘Andreas Björk’ <bjork.andreas@gmail.com>; ‘Andreas Gabrielsson’ <acke_9@msn.com>; ‘Andreas Gleisner’ <andreas.gleisner@gmail.com>; ‘Andreas Ragnestål’ <andreas.ragnestal@vgregion.se>; ‘Andreas Skälegård’ <andreas@nyenergi.se>; ‘Andreas Sällström’ <andreas.sallstrom86@gmail.com>; ‘Ann-Marie Gustavsson’ <ann-marie.gustavson@telia.com>; ‘Anna Sällström’ <anna_doodie@hotmail.com>; ‘Anne Hansson’ <anne_hansson66@hotmail.com>; ‘Annelie Mogensen’ <anneliemogensen@gmail.com>; ‘Bengt Adolfsson’ <bengt.adolfsson@telia.com>; ‘Bengt Andersson’ <vvsbengt@outlook.com>; ‘Bengt Aronsson’ <bengt.g.aronsson@hotmail.com>; ‘Bengt Larsson’ <bengt.larsson@folksam.se>; ‘Bengt-Åke Ahlsén’ <052531598@telia.com>; ‘Bertil Brogeland’ <bertil.brogeland@telia.com>; ‘Bjarne Johansson’ <bj.74@hotmail.com>; ‘Björn Bankler’ <bjornbankler@gmail.com>; ‘Björn Johansson’ <bjornj@me.com>; ‘Björn Nystén’ <bjorn.nysten@uddevalla.se>; ‘Bo Andersson’ <m16_92@hotmail.com>; ‘Bo Jonsson’ <jonssbo@msn.com>; ‘Bo Olofsson’ <boolofsson33@gmail.com>; ‘Bobby Hermansson’ <bobbyh@telia.com>; ‘Cales Och Annika Knutsson’ <claes.k@telia.com>; ‘Calle Enoch’ <challe_183@hotmail.com>; ‘Christer Appelgren’ <chrispbp@gmail.com>; ‘Christer Arvidson’ <christerarvidsson@hotmail.com>; ‘Christer Haglund’ <haglund.christer@tele2.se>; ‘Christer Robertsson’ <christer.robertsson@ericsson.com>; ‘Christian Assmus’ <asschr76@live.se>; ‘Daniel Sundberg’ <daniel@sudde.se>; ‘David Boman’ <davidboman89@gmail.com>; ‘David Jönsson’ <davidjonsson66@gmail.com>; ‘Dennis Fredriksson’ <dennis@simpartner.se>; ‘Elin Johansson’ <milot10@hotmail.se>; ‘Emma Nystrand’ <emma.nystrand@hotmail.com>; ‘Erik Beckeman’ <Erik.Beckeman@bearcom.se>; ‘Erik Björkegren’ <erik_bjorkegren@hotmail.com>; ‘Erik Lorentzon’ <eriklorentzon@gmail.com>; ‘Erik Olsson’ <erik.121980@gmail.com>; ‘Esa Kuusiniemi’ <esa.kuusiniemi@icloud.com>; ‘Eva Gabrielsson’ <evagabrielsson@hotmail.com>; ‘Filip Oscarsson’ <filip.oscarsson@telia.com>; ‘Flygplan 45’ <flygplan45@yahoo.se>; ‘Fredrik Bogren’ <fredrik.bogren@gmail.com>; ‘Fredrik Johansson’ <fhj@telia.com>; ‘Georg’ <audistcc04@hotmail.com>; ‘Gerardo Alas’ <gerardo.alas@telia.com>; ‘Gisle Ek’ <gisleeik@gmail.com>; ‘Glenn Karlsson’ <glenn.karlsson@midroc.se>; ‘Gro’ <grodan_frosk@hotmail.com>; ‘Gunnar Åkerlund’ <gunnar.akerlund@telia.com>; ‘Göran Larsson’ <goran.larsson.it@telia.com>; ‘Göran Larsson’ <goran.winesh@gmail.com>; ‘Göran Wikheim’ <goran.wikheim@gmail.com>; ‘Hampus Karlsson’ <salminger@hotmail.com>; ‘Hans Andersson’ <hans.73@tele2.se>; ‘Hans Ryding’ <hans-Ryding@tele2.se>; ‘Hemsidan Fb’ <>; ‘Henrik Johansson’ <henrik89johansson@hotmail.se>; ‘Henrik Söreklint’ <henrik.soreklint@arcticpaper.com>; ‘Henrik Tuneberg’ <henrik.tuneberg@gmail.com>; ‘Håkan Aronsson’ <famaronsson@hotmail.com>; ‘Håkan Lyckeberg’ <hly@shimano-eu.com>; ‘Ilari Ragnell’ <ilari.rangell@spray.se>; ‘Ingemar Bröjer’ <Ingemar.brojer@gmail.com>; ‘Ingvar Kåberg’ <ingvarkaberg@live.se>; ‘Lars Johansson’ <lars.johansson@hv.se>; ‘Stig Andersson’ <stig.plate@collectorinkasso.se>
Subject: UCK Veckomail 14

Äntligen sommartid igen och som vi har längtat….eller hur!?J

Soligt och fint idag men temperaturen var dock ingen höjdare i morse…trots detta mötte jag en cyklist i kort byxor….brrrr

Är det sommar så är det sommar… J…

Gårdagens ”Spin of Hope” blev en jätte succé igen och härmed vill jag tacka alla som ställde upp och självklart Autoexperten som sponsrade ”vår” cykel!

Tack till Magnus Josefsson, Bengt Adolfsson, Olov Olsson, Anders Linderoth, Alf Engqvist, Jessica Niklasson, Lars Johansson, Josefine Linderoth, Niklas Olsson, Tobias Thorén, Åsa Magnor och Matz Magnusson som kom hela vägen från Stenungsund!

Sommartid innebär också att vi kör igång våra kvällsträningar på LVG & MTB igen.

På LVG är det intervall träning som gäller på båda Tisdag och Torsdagskväll framöver.

Vi väntar in alla efter varje intervall och alla kan köra efter egen kapacitet så dessa träningar passar alla från 15+

Lugn transport cykling till platsen där vi kör intervaller, oftast på en rundbana eller i trevägskorsningar på max 1 mil från troget ungefär.

Trevligt och givande, Välkommen !

Sen kör vi igång den mycket populära Barn & Ungdoms MTB träningen på Onsdagskvällar igen!

observera att det är Kasen området som gäller tillsvidare…

Se inlägget med vad som gäller angående ungdomsträning från Mathias Lind på Facebook.

Och…sist men inte minst kommer vi att starta våra Lördags & Söndagsträningar från torget kl 09:00 igen !!!

Det blev också ett tillägg samt ändring i agendan angående UCKup… se även inlägget på Facebook!

  • Det blir alltså 25 extra poäng till ”hen” som kör alla träningstävlingar.

20 extra poäng om man missar 1 träningstävling och 15 extra poäng om man missar 2 träningstävlingar.

  • Den planerade ”Tempo Lane” 16/4 byter plats med ”Tempo Forshälla” 27/8 pga vägverksamheten.

Se nedan:

2019
16/4 Tempo Lane => obs blir Forshälla i stället !
30/4 Linje L:a Dalslandsrundan.
14/5 GP Abba
28/5 Tempo Fridhem
11/6 Linje Stenshult
25/6 GP Abba
30/7 GP Glimmingen
13/8 Linje Hogane
27/8 Tempo Forshälla => Obs det blir Lane i stället !

Projekt spårcentralen rullar också på för fullt igen och efter den gröna leden ”Fårhagen”,

den röda leden ”Röda Mossen” har dom börjat ”stolpa upp” den ”Svarta Mossen”….

Som ni förstår används samma svårighetsgraden som inom skidor…. den svarta lär alltså bli en utmaning J

Jättekul att följa dessa framsteg och Tack alla som är delaktiga i detta projekt.

Kontakta gärna Magnus Ekvall om ni skulle vilja hjälpa till några timmar i skogen framöver.

Veckans träningar:

( Obs fortfarande inte hört något om ”dagnys intervaller”, återkom gärna när vi kör sista träningen så kan jag uppdatera schemat )

Måndag 18.30 MTB Fridhem

Måndag 20:30-22:30 Rimnershallen LVG

Tisdag 18:00-19:00 Dagnys intervaller ???

Tisdag 18:00-20:00 LVG intervall Torget

Onsdag 21:00-22:30 Rimnershallen LVG

Onsdag 18:15-19:30 Kasen MTB ungdomsträning

Torsdag 18:00-20:00 LVG intervall Torget
Lördag 09:00 Torget Motionscykling LVG

Lördag 11:00-13:00 Barn/Ungdomsträning MTB (Kasen)
Söndag 09:00 Torget Distansträning LVG

Söndag 16:00-18:00 Dagnys intervaller ???

Må gott!

/Arjan

PS. Vill ni ha denna information löpande till ert eget mailkonto så anmäler ni er till arjan.vosselman

Medlemsavgiften år 2019 är 400 kronor (familj 600 kronor) och kan inbetalas till Bankgiro 5779-7771 eller Swish 123 459 66 49. Glöm ej att ange namn. adress. mailadress och personnummer. Får ni inte plats med all information vid inbetalningen så maila uppgifterna till vår kassör kicki_jacobsson_7300