UCK Veckomail 15 / Rttelse

*Inga ungdoms MTB träningar på lördagar längre, det är onsdagskvällar som gäller från och med nu*

From: Vosselman, Arjan
Sent: den 7 april 2019 19:27
To: ‘Åke Hansson’ <akehansson01@gmail.com>; ‘Albin Nilson’ <albinnilsson1996@outlook.com>; ‘Alexander Storkenfeldt’ <alexander.storckenfeldt@anticimex.se>; ‘Alf Engqvist’ <alf.engqvist@telia.com>; ‘Andére Atzori’ <andreatzori@gmail.com>; ‘Anders Emauelsson’ <anders.emanuelsson@mellerud.se>; ‘Anders Larsson’ <mejltillanders@gmail.com>; ‘Anders Lindén’ <anders.linden71@hotmail.com>; ‘Anders Olsson’ <banneknott@gmail.com>; ‘Anders Palmqvist’ <anders.palmqvist@hv.se>; ‘Anders Svensson’ <anders.svensson@tele2.com>; ‘Anders Wallström’ <anders.vahlstrm@telia.com>; ‘Anders Wassblad’ <wassblad@telia.com>; ‘Anders Yngve’ <woodleg@hotmail.com>; ‘André Olofsson’ <carlandre1@msn.com>; ‘Andreas Björk’ <bjork.andreas@gmail.com>; ‘Andreas Gabrielsson’ <acke_9@msn.com>; ‘Andreas Gleisner’ <andreas.gleisner@gmail.com>; ‘Andreas Ragnestål’ <andreas.ragnestal@vgregion.se>; ‘Andreas Skälegård’ <andreas@nyenergi.se>; ‘Andreas Sällström’ <andreas.sallstrom86@gmail.com>; ‘Ann-Marie Gustavsson’ <ann-marie.gustavson@telia.com>; ‘Anna Sällström’ <anna_doodie@hotmail.com>; ‘Anne Hansson’ <anne_hansson66@hotmail.com>; ‘Annelie Mogensen’ <anneliemogensen@gmail.com>; ‘Bengt Adolfsson’ <bengt.adolfsson@telia.com>; ‘Bengt Andersson’ <vvsbengt@outlook.com>; ‘Bengt Aronsson’ <bengt.g.aronsson@hotmail.com>; ‘Bengt Larsson’ <bengt.larsson@folksam.se>; ‘Bengt-Åke Ahlsén’ <052531598@telia.com>; ‘Bertil Brogeland’ <bertil.brogeland@telia.com>; ‘Bjarne Johansson’ <bj.74@hotmail.com>; ‘Björn Bankler’ <bjornbankler@gmail.com>; ‘Björn Johansson’ <bjornj@me.com>; ‘Björn Nystén’ <bjorn.nysten@uddevalla.se>; ‘Bo Andersson’ <m16_92@hotmail.com>; ‘Bo Jonsson’ <jonssbo@msn.com>; ‘Bo Olofsson’ <boolofsson33@gmail.com>; ‘Bobby Hermansson’ <bobbyh@telia.com>; ‘Cales Och Annika Knutsson’ <claes.k@telia.com>; ‘Calle Enoch’ <challe_183@hotmail.com>; ‘Christer Appelgren’ <chrispbp@gmail.com>; ‘Christer Arvidson’ <christerarvidsson@hotmail.com>; ‘Christer Haglund’ <haglund.christer@tele2.se>; ‘Christer Robertsson’ <christer.robertsson@ericsson.com>; ‘Christian Assmus’ <asschr76@live.se>; ‘Daniel Sundberg’ <daniel@sudde.se>; ‘David Boman’ <davidboman89@gmail.com>; ‘David Jönsson’ <davidjonsson66@gmail.com>; ‘Dennis Fredriksson’ <dennis@simpartner.se>; ‘Elin Johansson’ <milot10@hotmail.se>; ‘Emma Nystrand’ <emma.nystrand@hotmail.com>; ‘Erik Beckeman’ <Erik.Beckeman@bearcom.se>; ‘Erik Björkegren’ <erik_bjorkegren@hotmail.com>; ‘Erik Lorentzon’ <eriklorentzon@gmail.com>; ‘Erik Olsson’ <erik.121980@gmail.com>; ‘Esa Kuusiniemi’ <esa.kuusiniemi@icloud.com>; ‘Eva Gabrielsson’ <evagabrielsson@hotmail.com>; ‘Filip Oscarsson’ <filip.oscarsson@telia.com>; ‘Flygplan 45’ <flygplan45@yahoo.se>; ‘Fredrik Bogren’ <fredrik.bogren@gmail.com>; ‘Fredrik Johansson’ <fhj@telia.com>; ‘Georg’ <audistcc04@hotmail.com>; ‘Gerardo Alas’ <gerardo.alas@telia.com>; ‘Gisle Ek’ <gisleeik@gmail.com>; ‘Glenn Karlsson’ <glenn.karlsson@midroc.se>; ‘Gro’ <grodan_frosk@hotmail.com>; ‘Gunnar Åkerlund’ <gunnar.akerlund@telia.com>; ‘Göran Larsson’ <goran.larsson.it@telia.com>; ‘Göran Larsson’ <goran.winesh@gmail.com>; ‘Göran Wikheim’ <goran.wikheim@gmail.com>; ‘Hampus Karlsson’ <salminger@hotmail.com>; ‘Hans Andersson’ <hans.73@tele2.se>; ‘Hans Ryding’ <hans-Ryding@tele2.se>; ‘Hemsidan Fb’ <>; ‘Henrik Johansson’ <henrik89johansson@hotmail.se>; ‘Henrik Söreklint’ <henrik.soreklint@arcticpaper.com>; ‘Henrik Tuneberg’ <henrik.tuneberg@gmail.com>; ‘Håkan Aronsson’ <famaronsson@hotmail.com>; ‘Håkan Lyckeberg’ <hly@shimano-eu.com>; ‘Ilari Ragnell’ <ilari.rangell@spray.se>; ‘Ingemar Bröjer’ <Ingemar.brojer@gmail.com>; ‘Ingvar Kåberg’ <ingvarkaberg@live.se>; ‘Lars Johansson’ <lars.johansson@hv.se>; ‘Stig Andersson’ <stig.plate@collectorinkasso.se>
Subject: UCK Veckomail 15

Ojoj vilket väder !

Tyvärr väntas ett litet bakslag så hoppas ni har haft möjlighet att njuta av solen den här helgen i alla fall…!?

Våra LVG ungdomstränare inkl. 2 juniorer har precis kommit tillbaka från ett givande träningsläger på Mallorca och är nu redo för säsongen som kommer.

Ska bli spännande att följa detta gäng 2019, Melvin Friis en åkstark MTB cyklist kommer att satsa stort på LVG i juniorklassen den här säsongen,

Oscar Lind som nu ingår i Serneke Allebike Teamet fortsätter i alla grenar och siktar på att bli nästa Mathieu van der Poel…J även han kör juniorklassen.

Våra före detta seniorer Pontus Olsson, David Boman och Tobias Ahl kommer att ta klivet upp i Elit!

(Tobias kommer för övrigt att tävla för Södertälje tyvärr men också förståeligt eftersom han bor där tillsammans med Erik Johansson som också körde framgångsrikt för oss ifjol)

Marcus Kjelldahl har inte bestämt sig än men oavsett lär det gå fort när han hittar tillbaka igen J

Sara Olsson kommer att köra för Team Andy Schleck i Luxemburg vilket ska bli skoj att följa också !

Nu håller vi tummarna för dem !

Nästa Söndag öppnas LVG säsongen enligt tradition på Östgötaslätten:

Östgötaloppet med start & mål i Ljung.

Våra randoneurer fick sig en bra tur på lite över 20 mil i går, nu är den här distansen dock bara en uppvärmning för dem…

Dom kommer att fortsätta med båda 30, 40 och även 60 milare framöver…

Vi kommer att informera angående dessa tillfällen löpande så är ni sugen är det bara att haka på, det är hyfsad lugnt men lååångt!

Barn & Ungdoms MTB träningen pågår nu på Onsdagskvällar igen.

observera att det är Kasen området som gäller tillsvidare…

Se inlägget med vad som gäller angående ungdomsträning från Mathias Lind på Facebook.

Som nämnd förra vecka rullar Projekt spårcentralen på för fullt igen.

Nästa Söndag har vi en arbetsdag som bjuder på friskt luft och lite kroppsarbete J

Se Facebook (evenemang) det är kl 0900 vid Bjursjön som gäller.

Välkommen!

Veckans träningar:

Måndag 18.30 MTB Fridhem

Måndag 20:30-22:30 Rimnershallen LVG

Tisdag 18:00-20:00 LVG intervall Torget (15+)

Onsdag 21:00-22:30 Rimnershallen LVG

Onsdag 18:15-19:30 Kasen MTB ungdomsträning

Torsdag 18:00-20:00 LVG intervall Torget (15+)
Lördag 09:00 Torget Motionscykling LVG

Lördag 11:00-13:00 Barn/Ungdomsträning MTB (Kasen)
Söndag 09:00 Torget Distansträning LVG

Söndag 09:00 Arbetsdag MTB/Spårcentralen (Bjursjön)

Må gott!

/Arjan

PS. Vill ni ha denna information löpande till ert eget mailkonto så anmäler ni er till arjan.vosselman

Medlemsavgiften år 2019 är 400 kronor (familj 600 kronor) och kan inbetalas till Bankgiro 5779-7771 eller Swish 123 459 66 49. Glöm ej att ange namn. adress. mailadress och personnummer. Får ni inte plats med all information vid inbetalningen så maila uppgifterna till vår kassör kicki_jacobsson_7300