UCK Veckomail 21

Och bilagan…

From: Vosselman, Arjan
Sent: den 19 maj 2019 18:06
To: ‘Åke Hansson’ <akehansson01@gmail.com>; ‘Albin Nilson’ <albinnilsson1996@outlook.com>; ‘Alexander Storkenfeldt’ <alexander.storckenfeldt@anticimex.se>; ‘Alf Engqvist’ <alf.engqvist@telia.com>; ‘Andére Atzori’ <andreatzori@gmail.com>; ‘Anders Emauelsson’ <anders.emanuelsson@mellerud.se>; ‘Anders Larsson’ <mejltillanders@gmail.com>; ‘Anders Lindén’ <anders.linden71@hotmail.com>; ‘Anders Olsson’ <banneknott@gmail.com>; ‘Anders Palmqvist’ <anders.palmqvist@hv.se>; ‘Anders Svensson’ <anders.svensson@tele2.com>; ‘Anders Wallström’ <anders.vahlstrm@telia.com>; ‘Anders Wassblad’ <wassblad@telia.com>; ‘Anders Yngve’ <woodleg@hotmail.com>; ‘André Olofsson’ <carlandre1@msn.com>; ‘Andreas Björk’ <bjork.andreas@gmail.com>; ‘Andreas Gabrielsson’ <acke_9@msn.com>; ‘Andreas Gleisner’ <andreas.gleisner@gmail.com>; ‘Andreas Ragnestål’ <andreas.ragnestal@vgregion.se>; ‘Andreas Skälegård’ <andreas@nyenergi.se>; ‘Andreas Sällström’ <andreas.sallstrom86@gmail.com>; ‘Ann-Marie Gustavsson’ <ann-marie.gustavson@telia.com>; ‘Anna Sällström’ <anna_doodie@hotmail.com>; ‘Anne Hansson’ <anne_hansson66@hotmail.com>; ‘Annelie Mogensen’ <anneliemogensen@gmail.com>; ‘Bengt Adolfsson’ <bengt.adolfsson@telia.com>; ‘Bengt Andersson’ <vvsbengt@outlook.com>; ‘Bengt Aronsson’ <bengt.g.aronsson@hotmail.com>; ‘Bengt Larsson’ <bengt.larsson@folksam.se>; ‘Bengt-Åke Ahlsén’ <052531598@telia.com>; ‘Bertil Brogeland’ <bertil.brogeland@telia.com>; ‘Bjarne Johansson’ <bj.74@hotmail.com>; ‘Björn Bankler’ <bjornbankler@gmail.com>; ‘Björn Johansson’ <bjornj@me.com>; ‘Björn Nystén’ <bjorn.nysten@uddevalla.se>; ‘Bo Andersson’ <m16_92@hotmail.com>; ‘Bo Jonsson’ <jonssbo@msn.com>; ‘Bo Olofsson’ <boolofsson33@gmail.com>; ‘Bobby Hermansson’ <bobbyh@telia.com>; ‘Cales Och Annika Knutsson’ <claes.k@telia.com>; ‘Calle Enoch’ <challe_183@hotmail.com>; ‘Christer Appelgren’ <chrispbp@gmail.com>; ‘Christer Arvidson’ <christerarvidsson@hotmail.com>; ‘Christer Haglund’ <haglund.christer@tele2.se>; ‘Christer Robertsson’ <christer.robertsson@ericsson.com>; ‘Christian Assmus’ <asschr76@live.se>; ‘Daniel Sundberg’ <daniel@sudde.se>; ‘David Boman’ <davidboman89@gmail.com>; ‘David Jönsson’ <davidjonsson66@gmail.com>; ‘Dennis Fredriksson’ <dennis@simpartner.se>; ‘Elin Johansson’ <milot10@hotmail.se>; ‘Emma Nystrand’ <emma.nystrand@hotmail.com>; ‘Erik Beckeman’ <Erik.Beckeman@bearcom.se>; ‘Erik Björkegren’ <erik_bjorkegren@hotmail.com>; ‘Erik Lorentzon’ <eriklorentzon@gmail.com>; ‘Erik Olsson’ <erik.121980@gmail.com>; ‘Esa Kuusiniemi’ <esa.kuusiniemi@icloud.com>; ‘Eva Gabrielsson’ <evagabrielsson@hotmail.com>; ‘Filip Oscarsson’ <filip.oscarsson@telia.com>; ‘Flygplan 45’ <flygplan45@yahoo.se>; ‘Fredrik Bogren’ <fredrik.bogren@gmail.com>; ‘Fredrik Johansson’ <fhj@telia.com>; ‘Georg’ <audistcc04@hotmail.com>; ‘Gerardo Alas’ <gerardo.alas@telia.com>; ‘Gisle Ek’ <gisleeik@gmail.com>; ‘Glenn Karlsson’ <glenn.karlsson@midroc.se>; ‘Gro’ <grodan_frosk@hotmail.com>; ‘Gunnar Åkerlund’ <gunnar.akerlund@telia.com>; ‘Göran Larsson’ <goran.larsson.it@telia.com>; ‘Göran Larsson’ <goran.winesh@gmail.com>; ‘Göran Wikheim’ <goran.wikheim@gmail.com>; ‘Hampus Karlsson’ <salminger@hotmail.com>; ‘Hans Andersson’ <hans.73@tele2.se>; ‘Hans Ryding’ <hans-Ryding@tele2.se>; ‘Hemsidan Fb’ <>; ‘Henrik Johansson’ <henrik89johansson@hotmail.se>; ‘Henrik Söreklint’ <henrik.soreklint@arcticpaper.com>; ‘Henrik Tuneberg’ <henrik.tuneberg@gmail.com>; ‘Håkan Aronsson’ <famaronsson@hotmail.com>; ‘Håkan Lyckeberg’ <hly@shimano-eu.com>; ‘Ilari Ragnell’ <ilari.rangell@spray.se>; ‘Ingemar Bröjer’ <Ingemar.brojer@gmail.com>; ‘Ingvar Kåberg’ <ingvarkaberg@live.se>; ‘Lars Johansson’ <lars.johansson@hv.se>; ‘Stig Andersson’ <stig.plate@collectorinkasso.se>
Subject: UCK Veckomail 21

Ojoj vilket väder…Dalslandsrundan i strålande solsken !

Först och främst ett jätte Stort Tack till organisationen bakom som gjorde vårt lopp återigen till ett mycket bra arrangemang.

Och såklart ett stort Tack till alla 129 deltagare !

Och ja…jag punkade bort mig i år igen…trots detta är jag dock hyfsad nöjd med min ”come back”…

3 timmar in på ”må bra” kontot helt enkelt, Tack!

För övrigt har det varit full fart i skogen runt Mariestad och på vägarna i Småland.

Fina framgångar för UCK igen och framförallt våra ungdomar fortsätter att imponera stort vilket är härligt att se.

Denna helgen hittade vi dock även en liten äldre herre på pallen…

Tack Christian Assmus för att du håller fanan högt för oss äldre i klubben… J

Som vanligt hänvisas till vår Facebook sida för att se alla resultat/bilder av våra tävlande.

Sen vill jag uppmärksamma er om något som heter ”Bilfri träning i Trollhättan för ungdomar mellan 10-16 år” nästa söndag den 26:e Maj.

Mer info angående detta och kommande event hittar ni på följande Facebook sida: ”West Sweden Racing Community 2019”

Nästa event för klubben är Herrestadsfjällsloppet, Tisdagkväll 4:de Juni, se den bifogade inbjudan.

Alla medlemmar som inte kunde ställa upp på Dalslandsrundan nu idag har alltså 2 möjligheter till…

Tisdagkväll den 4:de Juni på Herrestadsfjällsloppet eller på Uddevalla MTB, lördagen den 13:de Juli.

Antingen några timmar på dessa event eller väldigt många timmar framöver fyllda med: kakförsäljning, bingo-lotto, new body försäljning och dyl…

Ett ganska lätt val i mina ögon… eller hur!? J

Hoppas på eran support så vi kan ro i hamn dessa event också.

Tack på förhand!

Njut av de fina vädret nu och träna på !

Veckans träningar:

Måndag 18.30 MTB Fridhem

Tisdag 18:00-20:00 LVG intervall Torget (15+)

Onsdag 18:00-20:00 LVG lagtempo Torget (15+)

Onsdag 18:00-20:00 MTB träning Bjursjön

Torsdag 18:00-20:00 LVG intervall Torget (15+)
Lördag 09:00 Torget Motionscykling LVG
Söndag 09:00 Torget Distansträning LVG

PS. Vill ni ha denna information löpande till ert eget mailkonto så anmäler ni er till arjan.vosselman

Medlemsavgiften år 2019 är 400 kronor (familj 600 kronor) och kan inbetalas till Bankgiro 5779-7771 eller Swish 123 459 66 49. Glöm ej att ange namn. adress. mailadress och personnummer. Får ni inte plats med all information vid inbetalningen så maila uppgifterna till vår kassör kicki_jacobsson_7300

HFL inbjudan 2019.pdf