UCK Veckomail 36 / Bjursjödagen

Hej alla, härmed vidarebefordrar jag mitt inlägg på vår Facebook sida =>

”Ett sent återbud gör att vi skulle behöva någon eller några som hjälper oss på Söndag ! Vänligen kontakta Peter Ferm snarast möjligt om ni kan hjälpa oss någon timme nu på Söndag…Obs fokus är MTB.. 🚴‍♀️ Tack på förhand !!!”

https://www.facebook.com/events/441918149870286/

Ha en riktig trevlig helg nu !

/Arjan

From: Vosselman, Arjan
Sent: den 1 september 2019 20:16
To: ‘Åke Hansson’ <akehansson01@gmail.com>; ‘Albin Nilson’ <albinnilsson1996@outlook.com>; ‘Alexander Storkenfeldt’ <alexander.storckenfeldt@anticimex.se>; ‘Alf Engqvist’ <alf.engqvist@telia.com>; ‘Andére Atzori’ <andreatzori@gmail.com>; ‘Anders Emauelsson’ <anders.emanuelsson@mellerud.se>; ‘Anders Larsson’ <mejltillanders@gmail.com>; ‘Anders Lindén’ <anders.linden71@hotmail.com>; ‘Anders Olsson’ <banneknott@gmail.com>; ‘Anders Palmqvist’ <anders.palmqvist@hv.se>; ‘Anders Svensson’ <anders.svensson@tele2.com>; ‘Anders Wallström’ <anders.vahlstrm@telia.com>; ‘Anders Wassblad’ <wassblad@telia.com>; ‘Anders Yngve’ <woodleg@hotmail.com>; ‘André Olofsson’ <carlandre1@msn.com>; ‘Andreas Björk’ <bjork.andreas@gmail.com>; ‘Andreas Gabrielsson’ <acke_9@msn.com>; ‘Andreas Gleisner’ <andreas.gleisner@gmail.com>; ‘Andreas Ragnestål’ <andreas.ragnestal@vgregion.se>; ‘Andreas Skälegård’ <andreas@nyenergi.se>; ‘Andreas Sällström’ <andreas.sallstrom86@gmail.com>; ‘Ann-Marie Gustavsson’ <ann-marie.gustavson@telia.com>; ‘Anna Sällström’ <anna_doodie@hotmail.com>; ‘Anne Hansson’ <anne_hansson66@hotmail.com>; ‘Annelie Mogensen’ <anneliemogensen@gmail.com>; ‘Bengt Adolfsson’ <bengt.adolfsson@telia.com>; ‘Bengt Andersson’ <vvsbengt@outlook.com>; ‘Bengt Aronsson’ <bengt.g.aronsson@hotmail.com>; ‘Bengt Larsson’ <bengt.larsson@folksam.se>; ‘Bengt-Åke Ahlsén’ <052531598@telia.com>; ‘Bertil Brogeland’ <bertil.brogeland@telia.com>; ‘Bjarne Johansson’ <bj.74@hotmail.com>; ‘Björn Bankler’ <bjornbankler@gmail.com>; ‘Björn Johansson’ <bjornj@me.com>; ‘Björn Nystén’ <bjorn.nysten@uddevalla.se>; ‘Bo Andersson’ <m16_92@hotmail.com>; ‘Bo Jonsson’ <jonssbo@msn.com>; ‘Bo Olofsson’ <boolofsson33@gmail.com>; ‘Bobby Hermansson’ <bobbyh@telia.com>; ‘Cales Och Annika Knutsson’ <claes.k@telia.com>; ‘Calle Enoch’ <challe_183@hotmail.com>; ‘Christer Appelgren’ <chrispbp@gmail.com>; ‘Christer Arvidson’ <christerarvidsson@hotmail.com>; ‘Christer Haglund’ <haglund.christer@tele2.se>; ‘Christer Robertsson’ <christer.robertsson@ericsson.com>; ‘Christian Assmus’ <asschr76@live.se>; ‘Daniel Sundberg’ <daniel@sudde.se>; ‘David Boman’ <davidboman89@gmail.com>; ‘David Jönsson’ <davidjonsson66@gmail.com>; ‘Dennis Fredriksson’ <dennis@simpartner.se>; ‘Elin Johansson’ <milot10@hotmail.se>; ‘Emma Nystrand’ <emma.nystrand@hotmail.com>; ‘Erik Beckeman’ <Erik.Beckeman@bearcom.se>; ‘Erik Björkegren’ <erik_bjorkegren@hotmail.com>; ‘Erik Lorentzon’ <eriklorentzon@gmail.com>; ‘Erik Olsson’ <erik.121980@gmail.com>; ‘Esa Kuusiniemi’ <esa.kuusiniemi@icloud.com>; ‘Eva Gabrielsson’ <evagabrielsson@hotmail.com>; ‘Filip Oscarsson’ <filip.oscarsson@telia.com>; ‘Flygplan 45’ <flygplan45@yahoo.se>; ‘Fredrik Bogren’ <fredrik.bogren@gmail.com>; ‘Fredrik Johansson’ <fhj@telia.com>; ‘Georg’ <audistcc04@hotmail.com>; ‘Gerardo Alas’ <gerardo.alas@telia.com>; ‘Gisle Ek’ <gisleeik@gmail.com>; ‘Glenn Karlsson’ <glenn.karlsson@midroc.se>; ‘Gro’ <grodan_frosk@hotmail.com>; ‘Gunnar Åkerlund’ <gunnar.akerlund@telia.com>; ‘Göran Larsson’ <goran.larsson.it@telia.com>; ‘Göran Larsson’ <goran.winesh@gmail.com>; ‘Göran Wikheim’ <goran.wikheim@gmail.com>; ‘Hampus Karlsson’ <salminger@hotmail.com>; ‘Hans Andersson’ <hans.73@tele2.se>; ‘Hans Ryding’ <hans-Ryding@tele2.se>; ‘Hemsidan Fb’ <>; ‘Henrik Johansson’ <henrik89johansson@hotmail.se>; ‘Henrik Söreklint’ <henrik.soreklint@arcticpaper.com>; ‘Henrik Tuneberg’ <henrik.tuneberg@gmail.com>; ‘Håkan Aronsson’ <famaronsson@hotmail.com>; ‘Håkan Lyckeberg’ <hly@shimano-eu.com>; ‘Ilari Ragnell’ <ilari.rangell@spray.se>; ‘Ingemar Bröjer’ <Ingemar.brojer@gmail.com>; ‘Ingvar Kåberg’ <ingvarkaberg@live.se>; ‘Lars Johansson’ <lars.johansson@hv.se>; ‘Stig Andersson’ <stig.plate@collectorinkasso.se>
Subject: UCK Veckomail 36

Godkväll allihopa !

Full fart i Svanesund denna helgen och hoppas ni har följd våra framgångar på vår Facebook sida.

Det blev ungefär den succé vi hade trott och hoppats på förutom min egen DNS pga. halsont men sånt är livet.

Guld för Sara Olsson (DE) och Gustav Nystrand (P10/12) i alla fall !

Sen fick vi 2 fina Silver medaljer genom Oskar Revelj (P13/14) och Oscar Lind (HJ)

Tobias Sällström kämpade till sig en 8:de plats i P10/12 och tyvärr blev det ingen placering för Jesper Ferm i HJ pga. en DNF på linjeloppet.

Pontus Olsson landade på en 36:te i totalen i Elit klassen.

Helt klart en lyckad 3 dagars för UCK i det stora hela och stort Grattis!

På Veteransida (enbart tempo & linje) hade vi också några UCK:are som höll fanan i topp,

Per Beckeman Guld på Linje och Silver på tempo i H60, Linus Netshagen nöp bronset i H40 och så hade vi Bo Olofsson som gjorde tävlingspremiär i H65!

Jajamän…det är aldrig för sent! Silver på Tempo och en DNF på Linje för honom tyvärr sen hade vi Gisle Eik som krigade till sig en 6:te plats i H55.

På MTB sidan var det Granan XC och Bockstensturen som gällde denna helgen, enda ”race report” jag hittade var från Christian Assmus som efter en fantastiskt säsong fick slita hårt idag och fick nöja sig med en 47:de plats i totalen på Bockstensturen vilket var en bit under hans kapacitet.

UCKup avgjordes i Tisdagskväll inkl. DM där Seniorer fick stor däng av grannklubben CK Sundet men som tur skötte våra ungdomarna sig som vanligt J

Vi säger i alla fall stort Grattis till Per B, Oskar R och Gustav N som vann den totale cuppen i var sin klass.

Stort Tack till Jesper och Per och alla som hjälper till, vi ses 2020 igen!

Som avslut vill jag gärna dela med mig en bit text från Mogens Bove en av våra långdistanscyklister….tänk att gå i mål på Vätternrundan och så kör man 3 varv till J

Mogens med flera inom UCK har klarat Paris-Brest-Paris ett antal gånger, 1200 km i sträck! i år lyckades han tyvärr inte och följande text talar för sig själv :

Till sist fick jag det som kallas Shermer’s Neck dvs att nackmusklarna smärtade och kunde inte hålla huvudet uppe. Fick köra med en hand på styret och den andra under hakan för att kunna se framåt. Kastade in handduken efter 980 intressanta km i den mysiga byn Lassey Les Chateaux i Tabacs affären där jag fick hjälp att ladda mobilen och köpte morgonkaffe med Croissant.

Tråkigt så klart men samtidigt fantastiskt och heeeelt otroligt !

Gör något bra av veckan nu så hörs och ses vi igen,

/Arjan

Veckans träningar:

Måndag 18:30 Fridhem/MTB

Tisdag 18:00 LVG intervall Torget (15+)

Onsdag 18:00 LVG lagtempo Torget (15+)

18:00 MTB träning Bjursjön

Torsdag 18:00 LVG intervall Torget (15+)

Fredag mys?..

Lördag 09:00 Torget Motionscykling LVG

Söndag 09:00 Torget Distansträning LVG

PS. Vill ni ha denna information löpande till ert eget mailkonto så anmäler ni er till arjan.vosselman

Medlemsavgiften år 2019 är 400 kronor (familj 600 kronor) och kan inbetalas till Bankgiro 5779-7771 eller Swish 123 459 66 49. Glöm ej att ange namn. adress. mailadress och personnummer. Får ni inte plats med all information vid inbetalningen så maila uppgifterna till vår kassör kicki_jacobsson_7300