Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Uddevalla CK
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Uddevalla CK.
Uddevalla CK
Följ oss för uppdateringar
Vi är igång och uppdaterar möjligheterna till e-cykling på Dagnys! Tack vare Thordénstiftelsen och paraförbundet har vi fått möjlighet att införskaffa 4st Wahoo Kikr V2 till Dagnys. Montering pågår och kommer vara klart för användning till lucia-helgen.
Genom att vi nu har 4st Kikr-bike finns det nu möjlighet för alla att prova på att både träna och tävla e-cykling på den plattform du föredrar. Du kopplar upp cykeln till valfri enhet, antingen din mobil, ipad eller klubbens AppleTV.
Sedan tidigare har vi 6st Monark LT2 som även de mäter watt och kan skicka effektsiffror till din cykeldator/klocka/plattform så med det nya tillskottet finns nu möjlighet att var upp till 10 personer som kan träna watt-baserad träning tillsammans.
Är du nyfiken på hur cyklarna fungerar? Kom förbi måndag den 15:e eller onsdag den 17:e december mellan kl 17-18 för en introduktion och lite testning.
| Vintercykling motion | 7 mar, 10:00 |
| Måndagsgruppen MTB Träning | 9 mar, 18:00 |
| Rimnershallen Träning | 9 mar, 21:00 |
| Inomhusträning Dagnys | 11 mar, 18:00 |
| Vintercykling motion | 14 mar, 10:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera